Zahrady pro vas

Zahrady pro vas

Balzám na duši uprostřed květin

Okrasné zahrady neslouží k pěstitelským účelům, ale pro rekreaci či prezentaci. Jejich užitek nelze měřit kilogramy sklizených plodin, obdělanými záhonky ani množstvím ovocných stromů. Jsou malým koutem určeným k odpočinku, četbě, přemýšlení nebo jen chvílím strávených s rodinou. Vytváří prostředí, ve kterém se člověk cítí dobře a nabíjí se pozitivní energií.

Inspirace v zahraničí i historii

  • Egyptské zahrady: Součástí zahrad býval zavlažovací systém, který je rozděloval na pravidelné celky. V jejím centru se nacházel bazén, velikost ukazovala bohatství jeho majitele. Egypt má horké podnebí, proto se mu zahrady podřizovaly. Vytvářela se v nich pravidelná stromořadí, která poskytovala stín a úkryt před žhnoucím sluncem.
  • Zenová zahrada: Slouží především k odpočinku a meditaci. Jejich historie sahá až k buddhistickým chrámům. Vyskytují se především v menších provedeních.
  • Feng-šuej zahrada: Inspirace v učení, které spočívá ve schopnosti ovládat tok, aby z něj měl člověk co největší užitek. Feng-šuej znamená v doslovném překladu vítr a voda. Neexistuje zde žádná jasně daná podoba, má docházet ke stálému vývoji. Preferují se organické tvary a křivky.
  • Francouzská zahrada: Francouzská zahrada nebo park se řadí mezi geometrické styly. Úprava se zakládá na přesnosti, je okázalá a nákladná.

Bez čeho se okrasné zahrady neobejdou

Okrasné zahrady mohou tvořit skalky s výsadbou okrasných květin a keřů, ale i bylinkové záhonky. Důležité jsou zpevněné cestičky pro pohodlný pohyb. Odpočívat můžete v altáncích či pod pergolami doplněnými o vkusný a pohodlný zahradní nábytek, který člověka láká k relaxaci. Oblíbené jsou i doplňky v podobě sošek a ozdobných květináčů. K zábavě může sloužit dřevěná houpačka. Typické jsou i menší vodní plochy jako jezírka. V nich můžete chovat rybičky nebo je osadit zakrslými vrbami.

Méně je někdy více

Nikdy to nepřehánějte s osázením a nekombinujte styly. Doplňky volte s rozmyslem. Na trhu je dnes k dostání mnoho kvalitních a vkusných doplňků. Doba, kdy se v každé zahradě nacházel alespoň jeden sádrový trpaslík, už je naštěstí pryč.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek